kontakt lokalizacja
A A A

Masaż niemowląt

 

Masaż Shantala jest starożytną techniką masażu niemowląt oraz dzieci, wprowadzoną na europejski grunt przez francuskiego położnika Frederique Leboyer. 
Wielką popularnością cieszy się w USA i Kanadzie. W Europie masowanie dzieci jest szczególnie popularne w Holandii, skąd praktyka ta została sprowadzona do Polski.

Regularne masowanie ma pozytywny wpływ na dziecko, jak również na matkę czy inną osobę wykonującą masaż. Ten rodzaj masażu każdy może wykonywać z łatwością, jego technika wykonywania jest stosunkowo prosta do nauczenia.
Regularne masowanie dziecka 3-4 razy w tygodniu daje następujące korzyści:

Dla niemowlęcia lub dziecka:

  • pomaga w uregulowaniu snu,
  • poprawia trawienie,
  • wycisza, uspokaja,
  • podnosi świadomość własnego ciała, jego granic; w ten sposób wzmaga poczucie bezpieczeństwa,
  • poprawia, wzmaga więzi z rodzicem,
  • podnosi odporność organizmu, stymuluje układ hormonalny.

Dla rodzica lub osoby wykonującej masaż:

  • poprawia pewność siebie, wiarę w swoje umiejętności opieki nad dzieckiem,
  • uspokaja,
  • łagodzi lub zapobiega poporodowej depresji u matek,
  • wzmaga oraz poprawia więź z dzieckiem,
  • pomaga w zrozumieniu dziecka, tego co komunikuje, jakie potrzeby próbuje przekazać.

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej....

Skóra niemowlęcia jest największym receptorem naszego ciała, zewnętrzną reprezentacją układu nerwowego. Nasz układ nerwowy reaguje w różny sposób. Niektóre niemowlęta są bardziej wrażliwe na dotyk inne mniej. Po przez masaż możemy wpływać na stan układu nerwowego naszego dziecka. Odpowiednio wykonany masaż jest tą formą dotyku która karmi mózg naszych dzieci samymi dobrymi bodźcami.

Masując „leniwe” dzieci możemy  pobudzić je do działania, a nadpobudliwe wyciszyć. Oczywiście wiąże się to ze stosowaniem odmiennych technik masażu. Jednym z rodzajów masażu jest Masaż Shantala. Jest masażem dla niemowląt, ale nie tylko; daje pozytywne rezultaty także zastosowany dla dzieci starszych, a w Holandii przystosowano go również dla dorosłych. Masaż Shantala wykorzystuje technikę masażu niemowlęcia znaną w wielu kulturach, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Pochodzi z Indii, skąd trafił do Stanów Zjednoczonych i Kanady, a stamtąd do Holandii.

Efektem masażu jest rozluźnienie mięśni dziecka. Masaż poprawia także relacje dziecka z rodzicem lub opiekunem. Po masażu dzieci są spokojniejsze, śpią lepiej, następuje wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa i przynależności. Dzieciom pomaga to w rozwoju fizycznym, emocjonalnym i intelektualnym. Masaż jest szczególnie korzystny dla dzieci niespokojnych, rozdrażnionych, zanoszących się płaczem oraz dzieci przejawiających zaburzenia jelitowe.  Ukojenie znajdą tu też maluchy które źle sypiają.

Masaż obejmuje całe ciało dziecka. Tą drogą dąży się do zbudowania bliskiego kontaktu z dzieckiem, dając mu odczuć, że jest darzone zaufaniem, w pełni akceptowane.                Masaż Shantala ma też zbawienny wpływ na osobę wykonującą go. Mama, albo tata masując dziecko uczy się rozpoznawać potrzeby własnego dziecka. Uczy się języka ciała niemowlęcia, jak rozumieć reakcje niemowlęcia, czy starszego dziecka, które pokazuje nam granice swoich możliwości. Tak często jesteśmy zabiegani, że sami czerpiemy radość z tej niepowtarzalnej relacji z dzieckiem, kiedy to czas nie ma dla nas znaczenia. Jesteśmy tylko my i dziecko. Masaż Shantala pomaga kobietom z depresją poporodową. Poprawia pewność siebie, wiarę w siebie i swoje umiejętności opieki nad dzieckiem. Pomaga tworzyć  więź z dzieckiem. Z tych też powodów nauka masażu Shantala zalecana jest również rodzicom planującym adopcję. Ten sposób poznania dziecka daje obu stronom poczucie bezpieczeństwa. Masując dziecko można przekazać mu  swoje uczucia - akceptację i miłość. Jest to okazja by uczyć się siebie nawzajem.

Serdecznie zapraszamy na kurs masażu.